Velký test kuchyňských robotů

Když jsem se rozhodla testovat roboty, viděla jsem to moc růžově. Napíšu všem firmám, ať mi je půjčí, já je otestuji, napíšu lidem, který je lepší a který ne a pak je prostě vrátím. To jsem ještě nevěděla, že mi je:

 • za prvé každý nepůjčí (a kde jinde se k nim dostat) …
 • … a za druhé to bude moje vlastní sebevražda :) Bože, já jsem se zamilovala!

Příběh začal krásně, ozval se mi pan Vymazal z KitchenAid, který mě s naprostou ochotou vypůjčil dva roboty. Radost s tím, že se s nimi konečně střetnu tváří v tvář vystřídalo zklamání. Nikdo další se neozval…

Kenwood mám, ale jakápak to bude recenze, poptávka byla po nové Etě Grátus, kde to vázne! Mluví se o ní, já chci vědět jaká je. A pak se opět ozval pak Vymazal z KitchenAid, že budu mít Etu druhý den doma. Jak slíbil tak se stalo a věděl proč to dělá.

Které roboty jsem testovala?

Celkem 4, dvakrát KitchenAid, Kenwood a Eta. Konkrétně tedy

 • KitchenAid Artisan 5KSM758
 • Kitchen Aid 5KSM150
 • Kenwood Chef Premier
 • Eta Gratus

IMG_7967sm

IMG_8010sm

Zpracování robotů

Když mi dopravce přivezl roboty od KitchenAid, neodnesla jsem je od dveří. Etu jsem vzala pod rameno a nesla, Kenwood je na tom s váhou podobný jako Eta.

Už to je předzvěst toho, jak budou roboti stabilní a jak si poradí s opravdu tuhým těstem. V robotu dělám i potahovou hmotu na dorty a když jsem ji naposledy dělala v Kenwoodu, málem se převrátil. KitchenAid ne – roboti jsou tak stabilní, že s nimi nehne ani to. O tom velkém nemluvě.
Ten jako jediný neměl vyklápěcí hlavu, což mě ze začátku trochu překvapilo, ale právě on se stal mojí největší láskou, ale to bych předbíhala.

KitchenAid se již několik (desítek) let drží stejného designu, který předpokládám má své opodstatnění. Víte, jak dobře se takový zakulacený mazlíček čistí? Žádné hrany, žádné prohlubně. A že ho v kuchyni sakra zamatláte :)

Z Ety jsem byla strašně zklamaná. Obrovský, nevzhledný plasťák. Design mi připadá zpožděný tak o 10 let. Když jsem Etu vytahovala z krabice, cítila sem takový ten plastový zápach. Znáte to, pěkné je to u nového auta, ale u robota, který má být sakra pevný ani náhodou. Oproti třeba KitchenAidu měla Eta spoustu příslušenství! Spousta plastu za málo peněz.

Zkusila jsem pouze šlehací metly,  K-háky na tužší těsta a samozřejmě hnětací háky a na testování jsem měla nejen spoustu času, ale i super příležitost, protože jsem akorát ladila luxusní cukroví na Vánoce.

Co všechno jsem na robotech vyzkoušela?

 • Šlehala jsem smetanu – i menši množství
 • Šlehala jsem sníh z bílků
 • Míchala jsem tužší těsta na buchty a moučníky
 • Hnětla jsem těsta na pizzu, chleba a třeba i na perníčky

IMG_6981sm

U robotů jsem stála se stopkami a měřila za kolik minut zvládnou ušlehat 3 bílky a jestli – protože to je taky jedno z kritérií – to vůbec zvládnou. U Kenwoodu mám totiž problém, že třeba jeden nebo dva bílky mi neušlehá.  Půlku smetany ani náhodou. To většinou musím robotem naklánět do stran. Je to pro něj totiž moc malé množství. Tady jsem jasně předpokládala, že ten velký KitchenAid ho neušlehá 100%. No, a zase jsem se spletla.

Budiž spravedlnost, někteří roboti mají v návodu uvedeno na max. rychlost šlehat pouze omezený čas, tak jsem u každého zvolila přesnou půlku stupnice.

Nejrychlejší při šlehání 3 bílků na sníh byl největší KitchenAid, ten je ušlehal za 2 minut v nádherně tuhý lesklý sníh s naprostou lehkostí.

Hned v závěsu byl menší KitchenAid tomu to trvalo přesně 3 minuty a 19 vteřin.

U Kenwooda jsem ale po 4,5 minutě snahy musela zvýšit rychlost na maximum a risknout výbuch. Bílky ušlehehány po necelých 7 minutách celkem.

A chudák Eta se tak snažila, ale nic se nedělo :) Opět jsem ohulila šlehání a někdy po 7,5 minutě byly bílky hotové. Jo mimochodem, při vyklápění hlavy se celý robot skoro málem převrátí. Nechápu to, přijde mi to jako neuvěřitelná chyba. Bílky ani šlehačka tomu nepomůžou. Musela jsem to pak docela hlídat, aby mi robot nespadl z ostrůvku :)

Těsto na pizzu jsem zkoušela na všech robotech dokonce několikrát. Pořád jsem se vznášela někde v oblacích, když ho dělal největší KitchenAid. Je to prostě tak ohromný rozdíl, bylo to jako když se koukáte na profíka. Jenže ten menší KitchenAid na tom nebyl o moc hůř. S těstem pracovaly s naprostou lehkosti, grácií, elegancí. Menšímu to jen trvalo o ždibítek dýl. Eta s Kenwoodem to těsto samozřejmě taky zmákly, ale nejdřív ho chvíli matlaly po stěnách misky a někdy sem jim musela pomoct špachtličkou nebo stěrkou. Ale moje představa je jiná, když kupuji robota, chci, aby mi ušetřil hlavně čas. Něco jako: než si vypiji kávu, budu mít připravené těsto. Nechci u robota stát a kontrolovat jestli nemám těsto nalepené na stěně.

Co tedy?

Mno, pokud si chcete robota koupit pro svoji úsporu času, trošku bych přitlačila a koupila si KitchenAid. Já, když si robota kupovala, rozhodovala jsem se mezi Kenwoodem a právě malým robotem od KitchenAid. Teď už vím, že jsem udělala obrovskou chybu a to hlavně díky nedostatku dostupných recenzí.

Shrnutí robotů

roboti

 KitchenAid Artisan 5KSM758

Naprosto perfektní profi stroj, je také jednou tolik dražší než Kenwood s Etou. Doporučovala bych ho těm, kteří to s vařením a pečením myslí opravdu vážně a věnují tomu hodně času. Protože tahle mašina Vám všechno připraví s naprostou lehkostí. Stroj se ani nehne a dokáže zpracovat i malé dávky těsta. Nevím jak je to možné, ale našlehaná šlehačka je z něho nádherná, lesklá a hutná. Božská. Ušetří vám opravdu spoustu času. Tohle je můj vítěz, moje láska. Musela jsem se hodně přemáhat, abych při testech nestrkala všechna těsta do něj. Jediné s čím sem trochu ze začátku zápasila byl systém uchycení misky, ale chce to grif. Díky tomu, že se hlava nezvedá Vám robot zabere na výšku téměř stejně místa, jako ty s vyklápěcí hlavou. Tzn. vejde se pod kuchyňskou skřínku.

Váha: 13 kg

Cena 25 990 Kč

IMG_6910sm

 Kitchen Aid 5KSM150

Stejně jako ten velký je perfektně zpracovaný. Celokovové tělo. Systém klasicky s výklopnou hlavou, tak jak ho u těchto robotů znáte. Pokud vaříte, chcete ušetřit čas a nechcete utratit 25 tisic za domácího robota, tohle je ta vaše další možnost. Robot je sice menší, ale pracuje naprosto perfektně, je tichý a stabilní a těch barev ze kterých si můžete vybrat! Od žluté přes limetkovou, modrou, růžovou, fialovou…. prostě jakoukoliv! Nádhera.

Strašně mě překvapilo, jak KitchenAid obecně pracuje jako by s takovou lehkostí a přehledem. Tam kde jsem u svého robota měla pocit, že se uvaří, tihle dva krasavci ani nemrknou.

Váha: 11,5 Kg

Cena: 15 990 Kč

IMG_6792sm

Kenwood Chef Premier

Kenwood je můj starej parťák. Pracuji s ním dlouho, mám ho doma, někdy mě štval, ale měla jsem ho prostě ráda. Teď už nemám. Těžko se mi s ním žije, když vím že existuje něco co dokáže pracovat rychleji a lépe. Ano, robot vychází asi o 6 tisíc méně než menší KitchenAid, ale věřte mi, že cena je opravdu na výkonu, zpracování a stabilitě znát. Robot je jen částečně kovový a to z něj dělá nestabilní kousek. Pokud tedy váháte, zda stojí za to si připlatit – stojí. Ale pokud opravdu nemáte, Kenwood bude ještě pořád trochu lepší varianta.

Váha: 8 kg – to je paradox, protože výrobce úvádí 11 kg, to teda robot nemá ani náhodou

Cena: 9 240 Kč

Eta Gratus

Propadák, nic vůbec, nechci už to ani vidět. Třeba menší dávku šlehačky mi vůbec robot neušlehal. Těsto na pizzu horko těžko zpracoval. Ano za 10 000 dostanete obrovská kvanta příslušenství, ale nevím jak dlouho vydrží. Přijde mi to všechno podobné, jak kdyby montované stejně někde v jedné hale jenom s jinou nálepkou. Od těch levnějších robotů nečekejte, že vám vydrží dlouho. Jsou to spotřební věci.

Jsem zapomněla zvážit – mno omlouvám se :/ Nicméně rozhodně se mi nezdá uváděný parametr 11 kg, protože ta byla tak stejně lehká jak Kenwood, né-li lehčí.

Cena 8 990 Kč

IMG_6798sm

Takže ve zkratce

Kdo jste nepřelouskal celou recenzi – Pokud s to s pečením myslíte vážně, zainvestujte. Investice se Vám vrátí v podobě ušetřeného času a předpokládám, že roboti od KitchenAid budou mít delší životnost. Pak dlouho nic a pak je Kenwood, to je prostě takový kompromis a s Etou bych si to sakra rozmyslela, ta se mi prostě vůbec nelíbí :(

Od KitchenAidu bych předpokládala, že mi vydrží snad do smrti, je to kvalita, za kterou si zaplatíte. To je na zváženou, jak dlouho asi roboti vydrží a jestli se investice vyplatí. Dle mého názoru Ano, nevěřila sem, že rozdíl může být tak obrovský, ale opravdu je. Výrobce má cenu nastavenou vysoko ne proto, aby Vás víc obral, ale proto, aby mohl zainvestovat do kvalitnějších materiálů a věřte mi, je to opravdu znát.

Možná to asi působí jako reklama, ale není. Jsem tu pro Vás, takže pokud máte nějaké výhrady, sem snimi ! Prodiskutujeme to :)

BTW: Teď už chápu, proč se z ostatních značek nehrnuli k tomu mi roboty půjčit. Všechno do sebe krásně zapadlo. Trochu mě ale překvapuje výsledek D-testu. Kdo jste ho viděl a četl? 

 

141 Comments

 1. Super super super! Diky moc za takovou recenzi, ja jsem uz dlouha leta chtela Kenwood, protoze jsem ho mela za jakysi robotovy vrchol a stvalo me, ze si nemuzu koupit krasne varevnej Kitchen Aid, protoze bude urcite horsi 😀 Tak ted aspon vim, jak to je doopravdy, vidim to ale na ten mensi, protoze 25 tisic fakt zatim na robota nemam :) Tedka pouzivam Bosch MUM a za tu cenu je to v pohode, i tetso na chleba mi udela, ale faktem je, ze se na steny lepi hodne, hodne rve a neni uplne nejstabilnejsi. Takze ted vim, kdo bude jeho nastupce, dik a budu rada za vice testovani :)

 2. Mám doma už 5 let ten menší KitchenAid a taky na něj nedám dopustit! Menší bude úplně stačit hospodyňkám, které dělají těsto pro 4-členou rodinu, ten větší asi uhněte větší množství těsta. Já si přes internet z Německa doobjednala ještě nástavce na krouhání zeleniny a na mletí masa, mají vždycky sety za zvýhodněné ceny a mě i s dodáním domů přišlo vše na max.13 tis. Před tím jsem vyhodila asi 3 roboty a musím uznat, že KitchenAid byla moje nejlepší investice! Kuchtění zdar a nazdar! Ivana

 3. Myslíte? Mrzí mě, že jsem Vás zklama, ale ten malý kitchenAid je vůbec nejnižší model, který KitchenAid prodává. Oproti ostatním je dražší, ale má být proč. Přiznám se, že jsem taky musela pracovat s dostupným náčiním, bohužel jiný kenwood se mi do ruky nedostal. Pokud ale vím, je to ještě nižší model než je Major a Chef … teda pokud se nepletu…

 4. nižší řadou bych to rozhodně nenazval – jde o to, že tento robot (stejně jako KA) má pouze pomaluběžný vývod – tj. jsou určeny ke šlehání/hnětání plus příslušenství na krouhání/strouhání, lisování ev. výroba těstovin – nemají tedy vývod na mixer a jiná vysokootáčková příslušenství
  samozřejmě chápu že pokud někdo něco nepůjčí do testu, těžko to hodnotit, sám mám KA rád, je to kus poctivého železa a dobře odvedená práce. na druhou stranu pokud je mi známo Kenwood svůj nejvyšší model také dává k dispozici na některých prodejnách, tak mi přijde divné že by s nimi nešlo domluvit zapůjčení modelu nižší řady

 5. Mel-a ne jeden:). O tom, ze KA je perfektni stroj nepolemizuju, jedine co mi prislo trochu slabsi bylo prislusenstvi(plast), zatimco Kw ktery zminuji ma i to prislusenstvi v kovu-proto me zajimalo srovnani prave techto modelu. Ten Vas bohuzel neznam, takze k nemu nic konkretniho rici.

 6. Tak nevím, podle zde zveřejněné fotky má KitchenAid Artisan 5KSM758 motor 1,3 HP, tzn. asi 960 W (wattů), což je ale výkon měřený dynamometrem a to málokomu něco řekne. V technických parametrech se však udává příkon cca 325 W. To je údaj o příkonu, na který jsme zvyklí z ostatních spotřebičů. Proč to KA dělá?… Pokud má např. Gratus příkon 1200 W, bude to asi výkonově někde jinde. Takže pokud porovnám jen návody (volně ke stažení na netu) a případně si to „ohmatám“ někde v obchodě, nepřijde mi to až takový rozdíl.
  Ohledně bílků – chtěl bych se zeptat, zda jste u Gratusu nějak nastavovala výšku metel nad dnem mísy. Děkuji

 7. Dobrý deň, po 40 rokoch mi odišla Eta, tak sa rozhodujem kúpiť Eta Grátus, pozerala som ho v predajni,tvrdili mi že je celokovový včetne prevodov. Zdá sa mi celkom dobrý, myslím že si ho kúpim. Má krúhače na zeleninu, čo aj potrebujem, mlynček na mäso dokúpim. Kenwood sa mi zdal dosť malý.Napíšte skúsenosti ak máte niekto Etu Grátus. Ďakujem

 8. Hezky napsaný článek, měla jsem možnost „testovat“ jak kitchen aid tak varný robot thermomix coby aupair v usa rodině jsem testovala rok. :-) A po letech jsem si koupila thermomix a nelituji, utáhne vše, zdá se mi praktičtější, nemusím používat žádné nástavce a i v něm vařím. Akorát design nic moc, kam se hrabe na KA. Mám ho za roletkou a používám denně, doporučuji příští test prubnout tyto dva roboty. :-)

 9. Umí oboje, klidně se pak ptejte, vařila jsem v něm v USA i ve Španělsku, jen mě dodnes mrzí, že jsem si nepřivezla jejich kuchařky, mají je mnohem vymakanější s nabídkou celých meny, kdy je přesně uvedeno, jak postupovat, co nakombinovat a ve finále je čtyřchodové menu hotové třeba za hoďku.
  Bílky šlehám a dokonce se dají zahřívat, takže třeba do kremrolí super! Netřeba vodní lázně. Šlehačka se musí naučit, některá se šlehá 8sekund některá 30, je potřeba okýnkem koukat a klidně vypínat. Moje maminka na to nemá nervy, zkusila asi 3x vždy udělala máslo a koupila si ruční šlehač jen na šlehání šlehačky. :-)))

 10. Evidentně vám ETA nepřirostla k srdci. Takže za 9000kč bych jí chtěl s mnoha příslušenstvím taky. Jenže stojí deset ve verzi social edition. S mnoha příslušenstvím je až za dvanáct. Váha co uvádíte je taky zajímavá, neboť výrobce uvadí model bez příslušenství 14kg celého balení. A cena ETy je minimálně na úrovni toho amerického robota. Na domácím trhu stojí dvě třetiny toho Gratuse. Tak prosím nemaťte lidi imaginární kvalitou. Cena je tak vysoká proto, že čech se rád nechá okrádat. Fotky máte hezké, ale moc nevěřím, že jste testovala celokovový Gratus. Možná Gratusimo, ten je plasťák v této ceně.

 11. Děkuji za komentáře, i negativní, sem ráda, že recenze vzbuzuje reakce. Lukáši tady na ofiko webu je se spoustou příslušenství za 9.999 http://eta.cz/eta-gratus-kuchynsky-robot – možná se dá někde sehnat i levněji, pokud po ní tolik toužíte :) Přiznám se, že asi měsíc po vydání recenze jsem prodala svůj kenwood kamarádce (ale s čistým srdcem, protože ten robot opravdu není vůbec špatný) a pořídila si KitchenAid. Bylo to proto, že byl opravdu o stupeň víš. A používám ho téměř každý den. Nikdo myslím nikomu nebrání, objednat si robota ze zahraničí, co sem tak četla spousta lidí to tak dělá. Ostatně, všechno je v USA levnější počínaje roboty přes oblečení, elektroniku atp. Opravdu sem testovala Etu gratus, a celokovový mi dovolte se opravdu zasmát. Postavte si roboty vedle sebe, opravdu ten rozdíl je ohromný. KitchenAid si mě získal, proto mám ten a ne Etu ve své kuchyni. Cílem všech mých recenzí je ukázat lidem, že levné věci nejsou vždy dobrá volba. Sama už mám po krk toho, jak se neustále setkávám s hromadou šuntů, které sotva vydrží dva roky a pak se rozpadnou.

 12. Omlouvám se jestli to tak není, ale přijde mi že jste měla za úkol udělat reklamu předraženým americkým robotům. Schválně jsem si přečetl víc recenzí o Etě Gratus a věřte, že se šleháním bílků s ní nikdo neměl problém. A tomu, že se vám jedenáctikilový robot jentak chce převrátit o tom taky pochybuju. Tuto vlastnost neměly ani staré Ety s plastu. Robot je jako jeden z mála celokovový a hodnotit design také není zrovna objektivní. To je na každém. Výkon má Eta jednoznačně ze všech největší pulsní ovládání jako jediné. A jak píšete o polovičním výkonu při šlehání bílků, také není nejobjektivnější, neboť v návodu této Ety je jasně psané dát stroj na nejvyšší výkon. Bude to mít určitě něco společného s převody. Vaše recenze je neobjektivní a pouze haní jeden z mála dobrých českých výrobků. Přečtěte si ponejprv návod k použití a pak podle něj testujte.

 13. Dobrý den ještě jednou, opravdu nemám důvod dělat KitchenAidu reklamu. Všechny testy a pokusy dělám ve vlastním volném času pro Vás a taky možná pro sebe a nedostala jsem za ní ani korunu. Opravdu, když jsem u Ety zmáčkla tlačítko na vyklopení hlavy, celý robot se jakoby zvrhnul ve směru vyklápění, ale nerozumím tomu, proč bych se měla hájit za svůj názor. Ani proč bych si takové věci měla vymýšlet. KitchenAid zvládne všechno rychleji a lépe a ode mě o něm ještě uslyšíte. Neuchvátil mě prostě jenom tak. Kenwood jsem měla doma a myslela jsem, že je perfektní :-) Snad mluví za vše to, že jsem ho vyměnila, abych mohla pracovat s něčím lepším. Lukáši, jak často doma vaříte a pečete, jak dlouho Etu máte? Uveďte prosím také zdroje na další recenze, budu jen ráda, když se tu objeví i další názory. Ale podložené opravdovým testováním. Nezlobte se, ale internet je plný lidí, kteří jsou zaplacené aby psali fiktivní názory a recenze na produkty. Za relevantní považuju ty, za kterými stojí někdo konkrétní.

 14. Mě to přijde jako popis toho co robot umí, já jsem si dala za úkol srovnat to co umí s tím, co umí ostatní. Samozřejmě nic proti pánovi, ale testuje všechno přes kartáče na vlasy, zubní kartáčky po vysavače a zmiňované roboty, fotky použité od Ety, pravidelný přispěvatel do časopisu obchodního domu eronics, který prodává elektroniku. To pak považujete tento článek za relevantnější než ten můj? Podle jakého klíče určijete co je a není pravda? :) Všechna čest za tolik recenzí na webu. Mě ta recenze zabrala 14 dní, než jsem všechny roboty ozkoušela, nafotila. Za svým názorem si stojím, vím co jsem měla v ruce a Eta Gratus mi pristě přišla vedle KitchenAid jako hračka :-) KitchenAid používám opravdu denně a nelituju jedinné koruny, kterou jsem do něj dala, úspora času je opravdu velká i oproti Kenwoodu, který považuji ještě o stupeň výš než Etu :-) . Samozřejmě pokud toužíte po Etě Gratus, vůbec vám nebráním si jí pořídit, já bych si ji rozhodně za tu cenu nekoupila.

 15. Já po ni netoužím. Jen mi přijde nefér recenze kde nejsou zohledněny vlastnosti jednotlivých strojů. Že se vám líbí americká hračka plně chápu. Taky se mi líbí Mustang. Ovšem pro objektivní zhodnocení byste nesměla dělat vše totožně. Například ty bílky. Nastavila jste si toho robota jak to udělal ten pán v té mnou zmiňované recenzi? Měla jste ho puštěný naplno dle návodu k použití? A design je pouze subjektivní pocit. Ten bych nehodnotil. Pán testuje všechno, to je možná pravda, ale proto jeho test není špatný. Vám vše dodala firma prodávající u nás předražené roboty. To taky o něčem vypovídá. Na tu Etu je toho víc. Stačí se kouknout na internet. A nikde jsem nenašel tak špatné hodnocení. Podle mně test musí začít přečtením manuálu a nastavením jednotlivých strojů. Ne udělat průměr šitý na míru jednomu z výrobků. Pak by to bylo zcela objektivní. Napsat časy, množství a výsledek. A psát, že to je plasťák? Kde jste ten plast viděla, konkrétně. Doufám že nemyslíte nástavce na strouhání. Ty má z plastu i ten američan. Jenom u něj si je musíte dokoupit, protože nestojí na domácím trhu deset jako ten Gratus, ale sedm. Není to nic proti vám, ale když už děláte recenzi nebo test tak bych ocenil objektivnost.

 16. Test šitý na míru jednomu výrobku? To snad ne, opravdu se pletete, ale vidím, že Vás nepřesvědčím o opaku. To že mi KitchenAid dodal nakonec i Etu, vypovída dle mě jen o tom, že jsou si jistí v kramflecích a moc dobře vědí co prodávají. Všechny roboty jsem samozřejmě zase vrátila, zdarma mi nezůstal ani jeden z testovaných. Krom toho mého vlastního Kenwoodu. Pokud Vám test nepříjde objektivní, mrzí mě to, ale stojím si za ním.

 17. Myslím, že nepletu. A aby jste mně přesvědčila, musela by být recenze udělaná ve stylu jak již jsem popsal výše. A nemyslím, že to je pevnost v kramflecích, jenom strach z konkurence. A co je lehčího než konkurenci trochu pošpinit neobjektivním testováním. Kitchenaid je na českém trhu předražený stejně jako mnou zmiňovaný Mustang. Proto je zapotřebí setřít konkurenci která je v řádu o třetinu ceny jinde. Ale jinak v pořádku, ať vám američan slouží.

 18. Ahoj. Som veľmi vďačná za tvoju rezenciu na roboty. Hľadala som kade tade niečo o týchto dvoch KA a som presvedčená, že tvoja recenzia mi pomohla sa rozhodnúť. Doma mám kenwod, ktorý máš na prvom obrázku, a vôbec som s ním neni spokojná. Po roku sa mi vydrala hlavica na tyčovom mixeri a už dva krát mi ju opravovali. Aj preto som hľadala niečo čo mi vydrží o niečo dlhšie ako to čo mám doma. A ktorý KA si si nakoniec kúpila ty? Men bude stačiť aj ten menší pretože nevarím každý deň. Maj sa a nech ti robot slúži.

 19. K etě: Mno, když jsem jaoby zmáčkla tu páčku, tak ten robot se vůbec nevykláněl plynule, ale naopak se jakoby vyklopil hroznym skokem až se ten robot celej naklonil dozadu ve směru toho vyklápění.

  Žana: jsem ráda, že recenze pomohla. Už ho mám taky, výměna za kenwood :) koupila jsem ten menší, i když vařím denně, obzvlášť teď kolem Vánoc. Někdy si říkam, že jsem měla koupit ten větší… menší ale určitě stačí, přiznám se, že 25 tisic už se mi zdálo dost, ale ten rozdíl tam je, je to znát…. mísa je větší, takže pokud se zpracovává větší množství těsta… do běžné domácnosti netřeba :) Přeju hodně radosti KA :)

 20. Dobrý den čtu tuto recenzi a až mne udivuje jak se lidé zastávají ,,domácí“ značky ETA, ETA již dlouhá léta nepatří mezi tuzemské výrobce, naopak v Čechách se vyrábí pouze pár výrobů(cca.5) a mezi ně určitě nepatří roboty GRATUS a Gratussino oba dva tyto produkty jsou původem z dálného východu. Dále jak pán psal o v ČR předraženém KA, tak ETA Gratus se v německu prodává cca. za 150Eur což je při dnešním kurzu cca. 4000Kč, akorát že pod značkou Studio. Gratussino je k dostání zase pod značkou DOMO. Měl jsem možnost vidět a sahnout si na robot STUDIO(Gratus) v Německém řetězci ALDI a zpracování je totožné krom štítku se značkou a pár detailů. To máte jen pro vysvětlení jak je na tom ETA vs. Čeští zákazníci:-)

 21. Jak už jsem psal dřív, KitchenAid Artisan 5KSM758 motor 1,3 HP, tzn. asi 960 W (wattů), což je ale výkon měřený dynamometrem a to málokomu něco řekne. V technických parametrech se však udává příkon cca 325 W. To je údaj o příkonu, na který jsme zvyklí z ostatních spotřebičů. Pokud má např. Gratus příkon 1200 W, bude to asi výkonově někde jinde. Proč KA dělá? Protože to vypadá líp. Je to stejná finta jako s výkonem reproduktorových soustav k počítačům.
  Ohledně odbornosti testu souhlasím s Lukášem.
  Doporučení Kuchařince: Pokud si v elektrotechnice nejste jistá, nebo Vám dělá problém rozeznání kovových materiálů od nekovových, spojte se s někým, kdo Vám s tím pomůže. To není ostuda. Ale když určujete materiál srovnáním vzhledu robotů (Váš příspěvek z 24.11.: „celokovový mi dovolte se opravdu zasmát. Postavte si roboty vedle sebe, opravdu ten rozdíl je ohromný“), klesá objektivita celého testu k nule.

  • Máme doma KA Profesional 5KPM5 a máme ho už skutečně dlouhá léta. Udělal už tuny (skutečně a bez přehánění) těsta. Jednou byl v opravě vyměnit uhlíky a seštelovat. Dnes je už trošku hlučnější, ale pořád jede, nesmlouvavě a ochotně. Je to jediný kuchyňský přístroj, se kterým jsem naprosto bez výhrad spokojený. Jinak jsou dnešní výrobky spíše předražené hračky. Ruční šlehače se u nás střídají jako ponožky, tam se dá říct, že jsem ještě nenašel nic skutečně vyhovujícího a kvalitního. KitchenAid je naprosto bezkonkurenční mašina a Lukáš si může říkat co chce. Plně chápu Kuchařinku – pohladit si tento výjimečný kus je fakt příjemné, člověk z něj cítí animální sílu primitivní jednoduchosti, pevnost a solidnost. Je elegantní a v kuchyni v žádném případě nedělá ostudu. Kdo to nevyzkouší v praxi a zátěži dennodenního používání, ten to nemůže posuzovat. Co mi u KA vadí je jeho příslušenství. Struhadlo nechává velké kusy, ale prý už se to údajně spravilo. Určitě to ale není předražený stroj, prostě tu cenu má. Prodejci jsou známí tím, že se nestydí své marže vyšroubovávat do extrémů, ale i když je to skutečně hodně peněz z domácího rozpočtu, určitě nebudete litovat, že tohoto pomocníka máte doma. Díky Petře za její odvahu, trpělivost a čas. I když snad udělala nějaké přehmaty, neudělala to myslím úmyslně. Za mně má palec nahoru!

 22. Lidi, je to jako v mém oblíbeném filmu Pelíšky. Kdybych Vám vedle sebe postavil dva naprosto stejné roboty a o jednom řekl, že je z USA, který si vyberete? Já osobně jsem na věci z USA velmi zatížený, protože jsou zkrátka opravdu stále napřed. A u nich platí vícenásobně, že všechno je větší, silnější. Docela by mě zajímalo, jak jsou na tom ruské výrobky. U nich vlastně platilo to samé, jen asi s kvalitou to bude vždy problém.
  Nicméně, souhlasím jak s výsledkem recenze (testu), tak s lidmi, kteří zkušenost s KitchenAid mají. Já od nich mám více věcí než jen robota a ta kvalita, robustní konstrukce a taková ta americká designová klasika se prostě nezapře. KitchenAid je zkrátka láska na první pohled.
  Nesouhlasím s názorem, že je u nás robot předražený. Zkuste si cokoliv z USA dovézt sami nebo objednat, myslím, že se dostane hodně blízko k ceně, za kterou výrobek pořídíte včetně všech nákladů.
  K výrobkům ETA mám jen jednu věc. Je to jiný trh, jiná kategorie spotřebitelů. Není to o tom, že by to ty lidi neuměli.

  • Stalo se zvykem, že co je z Číny, to je šunt. Není to pravda. Čína vyrobí to, co si u nich kdo objedná. Umí vyrábět velmi kvalitní věci – vždyť létají do kosmu, ale výrobci tlačí cenu dolů. Dnes se už nevyrábí, ale vydělává. Málokteré světové značky si udržely svou kvalitu do dnešní doby. Tlak marketinku je prostě neúprosný a noví inženýři a managment musí inovovat, zvyšovat výrobu, snižovat náklady a vyrábět rychleji a levněji. Špičkové americké boty Keen se vyrábí v Číně – nebudu menovat další, ale o tomhle to prostě není. Zadavatel si určí kvalitu a cenu a výrobce to prostě vyrobí tak, jak to chtějí.

 23. Mila kucharinko,jses prvni kdo mne primel napsat par radek do komentare. 1. diky za testovani je v to citit opravdovost vareni a ne jenom testovani laboratorni. dnesa sen tento blog cetl poprve a pujde do favorites, 2. Par let sem zil v USA a v rodinach byl vetsinou KA a pri dotazech nebylo vyjimecne kdyz sem se dovedel ze jej pouzivaji 10, 20 ,30 let.I tam byl v porovnani s jinymy roboty drahy. To jsem jeste netusil cenovy sok po navratu do Evropy. I kdyz dnes pracuji v Londyne a tudiz porizuji mnohe veci tady,{ jsou vetsinou levnejsi nez doma }, presto mi trvalo nekolik let nez jsem se rozhodl investovat penize do robota. Po celou tudobu jsem cetl recenze na mnohe druhy robotu. KW mel blizko k vitezstvi, jeho cena byla velky magnet. Nakonec jsem precijenom koupil KA I se vsemy moznymi nadstavci, take mixer a nyni koukam ze ponorny bateriovy od KA by nebyl k zahozeni. Dam totiz hodne na kvalitu materialu a rozhoduji se pomerne dlouho. S tim souvisi I pripominky ohledne plastu ze KA ma take mnohe nadstavce s plastu. Mnozi lide si neuvedomuji ze neni plast jako plast, Viz zminene Pelisky “kde udelali soudruzi z NDR chybu“.Myslim ze muzu potvrdit ze rozhodnuti pro KA je dobre rozhodnuti a I za ty ceske penize se oplati.Koneckoncu kdo hleda ten jiste najde levnejsi ceny za KA I kdyz to nebude mozna prave barva kterou by preferoval.jenom pozor existuji cinske napodobeniny ktere vypadaji uplne stejne.Ale cas od casu se da koupit za 300 liber KA I v normalnim obchode. Treba novorocni slevy [ Tehdy jsem jej koupil ja}. Preji vam mnoho radosti s vasim Artisanem. Treba vyroba domacich nudli to je parade,drive jsme si je nedoprali,kdo by se s tim paral. Jeste jednou dekuji za vas blog a cas straveny testovanim

 24. Dobrý den tak Vám musím říct,že na Etu Gratus plivete neprávem já osobně ji mám používám ji den co den (hodně peču cuhrářské výrobky) a nedám na ni dopustit a není to žádný lasťák ale velice stabilní stroj ,který je opravdu kovový a na víc má i kovová převodová kola a 10let záruku na motor je to super mašinka vždy jsem tíhla k KA ,ale Eta GRATUS 0028 je dostačující !!!!!!! opravdu si myslím podle recenze ETY od Vás jste ji viděla pouze ne fotce :-)

 25. Pokiaľ je výsledkom testu rozpor, či je niečo z plastu alebo z kovu, tak nemá zmysel vôbec niečo testovať, lebo je evidentné, že autor testu buď nerozozná kov od plastu alebo mu bol dodaný iný výrobok ako je bežne k dostaniu v obchodoch. A o dodržiavaní návodu na použitie pre konkrétny stroj ani nehovorím, osobná kreativita sem nepatrí !

 26. Autorka je asi hodně zatížená na KitchenAid, je na tom úplně stejně jako Eta GRATUS, což mimochodem je výborný robot s celokovovým tělem, a pokud autorka nepozná kov, tak by se tím možná neměla prezentovat na internetu. KA je zbytečně předražený stroj řekla bych na úrovni Ety, A narozdíl od autorky já obva viděla i s oběma pracovala KA mám já, Etu má mamka a je to úplně stejné, dokonce bych řekla že Eta je lepší, takže celý ten článek je jen o házení špíny na ostatní roboty a vyšvihování amerického výrobku- za mě dost ubohé, pokud by to někdo měl brát jako spolehlivou recenzi…

  • Nechtěla už jsem reagovat, ale je to opravdu několikátý příspěvek o tom, jak je Ety tělo celokovové a o tom jak nepoznám plast od kovu :) Přikládám proto dva obrázky, kde je jasně vidět „CELOkovové tělo“
   Plastový klob robota Eta Gratus a plastový krytka, která má kržt plastovou redukci na příslušenství.

   a dodávám ještě – ano na KA jsem zaměřená a to hodně, protože mám opravdu ráda kvalitní věci. Raději si připlatím za věc o které jsem přesvědčená, že něco vydrží, než abych si koupila něco co mě za dva roky doslouží nebo se ulámou plastové kusy :)

 27. dobrý den, jen připojím zkušenost a porovnání KA(menší velikost) a Kenwood K-mix. KA mám 17let, pracuji jako cukrářka, začínala jsem s ním hned po škole – robot je úžasný, jako svatební dar, jsem dostala příslušenství, které v té době nebylo nejlépe zvolené (krouhače a struhadla jsou plastová a nevhodně řešená, při strouhání mrkve se mi do jídla dostával i kus plastu) při dnešních typech robotů jsem viděla, že tento problém je již vyřešen. Již 3 roky pracuji v rodinném hotelu jako cukrářka, kde mi majitel zakoupil Kenwood K-mix i s příslušenstvím…bohužel jsem to dopracovala s robotem tak daleko, že už byl na opravě. Pálená hmota, kynuté těsto, máslo na krémy….nelze zde dělat-neutáhne to,tento robot používám jen na bílky, šlehačku, vajíčka (příslušenství, které je celokovové funguje skvěle)….proto jsem si před rokem přivezla svého 17let starého KA a stíhá perfektně…jediná vada, kterou můj „stařeček“ má, je, že již nefunguje na 10 rychlostí, ale asi jen na 4 (ale to stačí dát do servisu k panu Vymazalovi, kam to mám trochu z ruky a poště nevěřím). oba roboty nejsou pro profesionály, ale na „takové to domácí…“za mě jedině KITCHEN AID …jakákoliv řada

 28. Mám KitchenAid již asi 15 let. Za tu dobu odvedl spoustu tvrdé práce, protože jsem cukrářka a peču nejen na Vánoce, ale i na svatby a různé příležitosti. Před těmi 15 lety stál asi něco kolem 22 tis. jen se základním vybavením. Zatím byl na „technické“ pouze 2X, jednou promazat a jednou proběhla výměna ozubeného kolečka, které jsem strhla, protože jsem míchala větší množství modelovací hmoty, než byl schopen utáhnout. Je to můj miláček a nedám na něj dopustit. Pokud si ho koupíte a budete se o něj dobře starat, vydrží vám dlouho !

 29. …zajímavá diskuze. Pobavila mě. KA je úžasná hračka a neskutečný pomocník. Když jsem ho viděla poprvé tak jsem po něm moc toužila. Měla jsem možnost ho vyzkoušet a nepopírám, že je to mašina. Jenže si myslím, že Kenwood, který máte doma ( měla jste) bych s ním nesrovnávala. S KA se srovnává řada KMix. Tento nábytek 061 mám doma a nehne s ním ani nudlové těsto. Jinak v manuálu je zmínka, že metly se dají posunout směrem ke dnu nádoby. Chce to jen trochu zručnosti. Co se výbavy týče…žádné zbytečnosti v krabici, které nevyužiji. No a protože jsem prodejce elektra a zkušený cukrář….Gratus je celokovový. Dokonce i převody jsou kovové. Je to dost výkonná mašina, ale prostě ten design je dělaný ve stylu Ety a k srdci mi nepřirostl. Je to prostě subjektivní názor. Ovšem zákazníci jsou z něj nadšený, že se nekýve a utáhne i nudlové těsto. No a že se vyklopil příliš prudce? Protože tam je posilovač, aby se gazdinky nenadřely. ( pardon..i gazdové) Co vím tak v manuálu je upozornění, aby se používaly obě ruce. Při zvedání i sundavání ramene zpět. Jo a na fotkách jsou vyfoceny porty na nasazování dalšího příslušenství. Ty jsou v plastu u všech výrobků. 😉 Stejně tak jejich krytky.

 30. A víte, že byste se možná divil? :) Ty porty totiž nejsou u KA v plastu, ale kovové. Dokonce tuším i u Kenwoodu byly kovové, proto mě to zarazilo :) Lukáši Vám ta moje recenze leží hodně v žaludku, že? Nejste vy zaměstanec marketingového oddělení Ety? :)

 31. Lukáši, ráda bych! :))) ale bohužel nejsem obchodník, ale žena v domácnosti a máma :) nicméně mě těší, že u mě na blogu trávíte tolik chvil, jsem ráda i za vaši zpětnou vazbu, myslím, že pokud si člověk nebude jistý, určitě si může oba roboty sám porovnat a prohlédnout na prodejnách. Já samozřejmě nikoho k ničemu nenutím.

 32. Pingback: Domácí klobásky | Kuchařinka

 33. Eta je již dávno jen nafouknutá bublina, která parazituje na kdysi dávno zašlé slávě dobrých domácích spotřebičů. V Hlinsku se již dávno nic nevyrábí a jméno Eta nese jakási firma mající kancelář kdesi v Praze a kompletně vyrábějící v Číně. Smutné, že se u nás nechají lidi jen kvůli nostalgii tak oblbovat…

 34. Lukáš má pravdu, taky mi to připadá jako reklama na USA, některé věci jsou opravdu k smíchu. Náhodou jsem narazil na tuto rádoby recenzi. Vy jste milá paní (nebo slečno což by byla částečná omluva) ten stroj vůbec netestovala, nebo jen viděla z rychlíku. Jestlipak vůbec tušíte (velice o tom pochybuji) že pro šlehání sněhu musíte metlu ETY snížit ke dnu mísy. Ne? S metlou ve vzduchu nic neušlahá ani stroj made in USA. A ty kecy o stabilitě nebudu vůbec ani komentovat. Vy jste měla jasno již předem. Nepatřím k těm kteří na internetu vše komentují, ale občas to nevydržím a zjevné nesmysly okomentuji ! Eta má dozajista jako každý výrobek i své nedostatky, o těchskutečných vy ale vůbec nic nevíte. HOWG !

 35. ..pro Martina…Značka ETA je majetkem firmy HP-Tronic ve Zlíně. Na Zeleném Pruhu jsou kancly. Jo a že se vše vyrábí v Číně? Nedivte se…paradoxně to co se vyrábělo v Hlinsku šlo brzy na servis. Podle výrobních čísel se to dohledává. 😉 Jinak formy se vyrábí zde. Kdepak…Eta není jen bublina…zákazníci ju poptávají stále.

  • Je to nostalgie. Měl jsem od ETY tři ruční šlehače a všechny odešly ještě v záruce. U prvního to byly unašeče, prasklá přívodní šňúra a potom dvakrát spínač. Vybouchl manželce v ruce a podruhé (u dalšího přístroje) začal jiskřit jako barevná hudba a smrděl jako přejetý tchoř. Potom mi ETA odmítla další reklamace a vrátili mi prachy. Je to příjemný stroj s dlouhými metlami a dobrým ovládáním, ale dnešní kvalita je opravdu mizerná!

 36. ono by to chtelo porovnavat porovnatelne. tedy odpovidajici radu Kenwood. staci se podivat na srovnani a zatezove testy co se delaji v zahranici a to napovi trochu vice. kazdy ma svoji pravdu a tu bude hajit do roztrhani tela, nicmene, faktem je, ze KW byva trochu vice spolehlivejsi, ale hlavne pri profi praci je prijemejsi, snazsi, rychlejsi. KA je nicmene skvely mixer a pro bezneho smrtelnika je fajn. jen pri primem srovnani nevyhody jsou znatelne. kazdopadne vsem hodne dobych kolacku :)

 37. Dobrý den, před vánoci 2013 jsme se se rozhodli pro výměnu stávajícího kuch. robota. Přečetli jsme snad všechny recenze. Bohužel žádná nebyla taková, abychom se rozhodli pro jednoznačný model či značku. Především jsme potřebovali robota pro domácí použití, žádná velkovýroba, žádný koníček. Nakonec jsme zvolili ETA Gratus max. Porovnání provádíme podle toho co je napsáno v recenzi výše. Prvním krokem po vybalení bylo seřízení výšky šlehacího, mísícího a hnětacího nádstavce. Provedli sme šlehání 1 bílku, tuhý sníh byl za 70 vteřin na max otáčky, zvuk kovových součástek byl jasně slyšet, z plastového obalu žádné skřípavé zvuky slyšet nebylo, robot se kupodivu nikam neposunul ani se nechtěl převrátit, a to ani po vyklopení ramena. Podobně jsme postupovali při přípravě kynutého i nekynutého těsta, akorát s jinými otáčkami (menšími :-)). Při testu struhadla jsme zvolili mletí rohlíků na strouhanku. Pokud je rohlík opravdu suchý, je strouhanka perfektní a na min. otáčky byla kupodivu všechna v míse. Pokud nebyl rohlík dokonale suchý, začalo z něj struhaldo ukrajovat uzounké nudličky (asi způsobeno ostrými struhadly), které se po usušení strouhanky rozpadly. Test mlýnku na maso a mlýnku na mák teprve proběhne. Pokud bude zájem, můžeme podat další info.

 38. Dobrý den, zajímalo by mě, jakou že Etu Gratus jste vlastně testovala ? Já jí mám doma, je celokovová, nikde žádný plast a jsem s ní naprosto spokojená. A není zrovna nejlehčí, ani si nedovedu představit, že by mohla při práci někam cestovat nebo snad spadnout ! V pohodě uhněte těsto na chleba, který vážil něco málo přes 2kg, sníh ušlehé i ze 2 bílků. Jo a takový kvanta příslušenství zase nemá. Krom 3 druhů nástavců na šlehání a hnětení měla jen nástavec ne strouhání a mixer. A mimochoden, i ta struhadlo jsou skvělá, strouhanka, mrkev, jablka, vše krásně a v pohodě nastrouháno, nikde nic nelítá okolo.
  Toť má zkušenost s Etou Gratus. Za mě tedy velká spokojenost a rozhodně koupě nelituji !

 39. Zdravim Vás co tu řešíte značky, diskuzi jsem ani nečet ale značka ETA neboli dnes vyráběná velká část své produkce na lince SENCOR tj made in china mluví za sebe. ETA byla vynikající značka ale jak píši BYLA dnes je to čínskej šmejd s nálepkou eta. s.p. bývalý zástupce nejmenované pobočky Planeo elektro, výhradní dovozce značky Sencor do ČR, pro rýpaly Dovozcem je FAST ČR, planeo je dceřiná společnost.

 40. Dobře napsaná recenze a dívám se, že vyvolala zajímavou diskuzi. My máme doma taky KitchenAid. Jen teda musím podotknout, že jsem v šoku z ceny, za kterou se tyto stroje prodávají v Česku! Artisan v USA obvykle stojí 450 dolarů – v akci se dá koupit za 350 (což je obvyklá cena nižší řady). Takže jestli někdo na KitchenAid šetří, možná bych doporučila podívat se na zahraniční webové prodejny – i s poštovným to může vyjít o polovinu levněji… :-)

 41. Tak to je koukam dobre zaplacena reklama na jisty vyrobek :) Nic proti, ovsem mam pripominky k Eta Gratus. Mam ho doma, je krasny a design uzasny! Vysoky vykon, celokovovy vcetne motoru. Nevim kde pani vzala dojem, ze je plastak, asi pan Vymazal z KA sestavil doma robot co vypada jako Eta, dal tam stitek a pekne si mnul ruce jak tento vyrobek smaznete a vychvalite pouze ten jeho. Gratus budu mit rok, pracuje jedna radost, utahne kvaskove chlebove testo jedna radost. Kde jste vzala, ze odskoci to vazne nevim. Jinak kdyz mi ho dopravce privezl, tezko jsem ho mohla hodit pod kridlo v klidu odejit, do kuchyne jsem ho musela tahnout, je opravdu tezky. Nevim, ale tato recenze mi prijde ciste jednostranna. Pekny den :)

 42. Děkuji :) Jsem ráda,že se mi potvrdilo to,co jsem si zatím jen myslela . O Etě jsem se v recezích dočetla přesně to, co jste zjistila.Kenwooda jsem si chtěla koupit ,ale…Ale dost zámých měpřesvědčilo, at to nedělám a jak je vidět,i oni věděli proč. Takže mi zbude jen to, že si budu muset přišetřit a koupit si KitchenAid . Přece jen člověk není tak bohatý, aby si mohl dovolit kupovat levné věci.

 43. Zajímalo by mne, jaká je finanční situace testovatelky? Jestli si ona může kupovat předražené křápy, ať si je kupuje. Vařím a peču 19 let v soukromém penzionu. Dosud byly mými pomocníky jen vařečka a opravdový „plasťák“ Moulinex. Po přečtení tohoto testu a celé diskuze jsem se naschvál rozhodla a dalšího pomocníka do kuchyně objednala. A hádejte co? ETU GRATUS MAX. Já vám dám plast, chtěla bych vidět, co by tento plast udělal, kdyby s tím někdo dostal do hlavy? Také nechápu proč píšete, že jste u ety zmáčkla tlačítko? S tím se otáčí, nemačká. Jinak jede jedna báseň. A pro ostatní, tak třeba značkovou bundu, kterou u nás neseženete levněji než za 5000,- v USA koupíte za 700,-, a tak je to s veškerým spotřebním zbožím i s roboty. Byli jsme tam sice jen dvakrát, ale mám tam bratrance s rodinou a jsem trošku v obraze. Eta je dobrá, snad lepší než Kenwood, ostatní nevím, ale pokud nejste profíci, tak zbytečně předražené a špatný servis.

 44. Celkem se nedivím mnoha diskutujícím a jejich reakcím. I já celý test, díky tomu jak je napsán považuje za reklamu na Kitchen Aid. S tímto robotem jsem měl možnost pracovat v restauračním prostředí, nespochybňuji jeho velice slušnou šlehací, třecí a hnětací funkci i když u nich mi velice vadila omezená doba práce a velikost kotle. Ale co bylo a je k neporovnání s firmou Kenwood je naprosto mizerné zpracování příslušenství. Mlýnek na maso i struhadla na zeleninu se rozbily velice brzy a jsou velice špatně naprojektovány, zpracovány a vyrobeny. Etu Gratus jsem měl možnost pouze vidět při předvádění, nicméně bych tento robot s klidným svědomím doporučil pro běžnou domácí zátěž i příležitostné pečení. Váš test mi přijde opravdu velice tendenčně zaměřen ve prospěch Kitchen Aidu. Já sám mám Kenwooda Major a snažil jsem se alespoň některé bodu vašeho testu na něm zkusit. 5 bílků v něm ušlehám na střední rychlost otáček za 2 minuty 10 vteřin. Takže to bylo pro mě velkým důkazem, že váš test je narosto neobjektivní a bylo by fajn, kdyby jste přestala mást lidem hlavy. Už od začátku vašeho článku je totiž cítit na kterou stranu je zaměře.

 45. Nejsem v žádném případě fanda ETY, ale ten test je opravdu prapodivný! Autorka si plete pojmy a mačká tlačítka tam, kde nejsou a myslí si, že celokovové tělo znamená, že je vše z kovu. Tělo znamená obal vnitřku přístroje a to nevylučuje díly a spojení s nástavci v plastu. Je to podobné jako karosérie auta. Ta je také uváděná, že je plechová, ale má doplňky z plastu. Je opravdu prapodivné, že zástupce KA dodal k testu ETU!!! Není brán v potaz, že střední nastavené otáček /spíše stupnice ovládání otáček/ mohou u různých značek být naprosto odlišné a tedy nesrovnatelné. Zde se mělo postupovat podle jednotlivých návodu k přístrojům a porovnat výsledky. Myslím, že autorka návody nečetla. Pravděpodobně si testovatelka tedy nepřečetla, že je možno nastavit spuštění metličky do mísy, aby opravdu našlehala malé množství suroviny. V neposlední řádě je nutno dodat, že se porovnávají přístroje značného cenového rozdílu. Je nutno si uvědomit, že například za dvacet roků si mohu v ceně KA pořídit 2x ETU Gratus a za zbytek dokoupit všemožné příslušenství. Musím objektivně napsat, že je možné, že KA přesvědčil v tomto praktickém testu paní nebo slečnu a ona si jej pořídila a je maximálně spokojena. Škoda, že ji nenapadlo, jak je možné, že zástupce KA dodal tak přeochotně ETU-konkurenční výrobek. Je to praxe některých prodejců a dovozců, že předvádí zákazníkům model konkurence seřízený tak, aby to jejich výrobek zřetelně vyhrál.

 46. Koupili jsme velmi podobný stroj s jiným názvem v ALDI v Něměcku. Stál tuším necelé 4tis.Velmi podobný, tím myslím že se liší v samolepce s názvem a tuším barvou jednoho plastového dílu s ozdobnou funkcí. Masořezku jsme objednali originál. Rozdíl 6tis. je podle mého dost za samolepku Eta. Stroj je bytelný a pro bezproblémový chod je třeba sem tam dotáhnout převody, případně je namazat, pokud začne vydávat nenormální zvuky. Hák i metla mají štelování, pokud je dobře nastaveno, na nádobě nic nenechá. Převody jsou opravdu kovové, proto bych při občasné kontrole vůle a mazání věřil, že vydrží celý život. Motor opravdu reguluje výkon dle zatížení, takže otáčky jsou konstantní. Masořezka funguje bezvadně, mixér také.

  V žádném případě bych nekupoval originální Etu Gratus, ale výrobek z německého řetězce. Má sice v základu jen skleněnou nádobu ,kovovou nerezovou nádobu oproti originálu bez uší,hák a metlu, ale příslušenství lze doobjednat přímo v Německu nebo originální Etu tady v čechách. Rozdíl v ceně je nemravný.

 47. Dobrý den do této diskuze musím vstoupit. Gratus máme již skoro dva roky. Pracuje denně bez větších problémů. Nevím jak jste šlehala bílky , že vám to nešlo , ale to je pro tento robot prkotina. U Nás dělá těsta na knedlíky , na cukroví na kynuté bucty , třená těsta sekanou mele maso štehá mixuje dělá těstoviny prostě maká denně máme tři děti tak je vytížen. Jo a je CELOKOVOV Í!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! To co tam ukazujete je výstup na mixér. TĚLO JE ÚPLNĚ NĚCO JIÉHO je to kovový odlitek!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Když něčemu nerozumíte tak to nehaňte. Plastový je jen struhač.

 48. Koukám, že se diskuze pěkně rozjela:) Já mám jiný dotaz, zkoušel někdo ruční šlehače, ať už od Kenwoodu nebo od KA? http://kitchenaid.cz/rucni-slehac-p2-5khm9212/507-kitchenaid-rucni-slehac-p2-5khm9212-kralovska-cervena-5413184160326.html nebo http://www.kenwoodworld.com/cs-cz/vsechny-produkty/kmix-by-kenwood/kmix-rucni-slehace/hm791-kmix-hand-mixer-0whm791002 Mám doma jen tyčák (jen tak mimochodem značky Braun:) a na opravdu velký robot nemám v kuchyni místo.

 49. Ahoj!
  Super článek i blog :)
  Tyhle velké kuchyňské roboty jsou super! Kdybych si z nich měla vybrat, tak jdu do ETY :) Nicméně jsem teďka koupila klasický malý kuchyňský robot od Conceptu. Nebaví mě lítat po ochodech, tak jsem koupila tento: http://www.dommo.cz/Roboty-a-slehace/Robot-kuchynsky-HAPPY-HOUR-900-W-plna-vybava-cerny-RM-3250. Kdo plánujete nákup, doporučuji, je to skvělý pomocník za rozumnou cenu a dovezou vám ho zdarma :)
  Je to sice mimo mísu, ale používáte někdo elektrický kráječ na potraviny? Uvažuji o něm jako svatební dar kamarádce.
  Díky za reakce :)

 50. potrebujem poradit. zijem v usa a mam KA. Budem sa stahovat do EU a moje zlaticko si chcem zobrat zo sebou. v USA su nie len ine zastrcky ale aj ine napetie. Bojim sa ze ked pouzijem redukciu na zastrcku a zapnem ho rovno sa mi usmazi (kedze v USA je 120V v EU 230-240V). A redukcia na prud sa zevraj neda dlho pouzivat inak sa uskvari. Nemate s tym niekto skusenosti?
  A ano KA je top. Je absolutne blbuvzdorny nic okrem rychlosti a menenia nastavcom som s nim nikdy nerobila. Peciem 3x do tyzdna. A neviem si predstavit ze by som zakazdym musela tahat manual a podla neho nastavovat vysku metli alebo co. Na co?!?! Robot mi ma ulahcit pracu a nie ma nutit studovat manual.
  Dakujem

 51. milá kuchařinko, děkuji za recenzi, která se mi velice líbila, nic si prosím nedělejte ze zaujatách komentářů, vím přesně o čem píšete. KA je úžasný stroj a je úplně jedno odkud pochází – je to láska na celý život…stačí jednou zapnout :-) …a mimochodem….i ruční šlehač KA je mimořádný. Přeji mnoho výborných jídel a pevné nervy u dalších recenzí, které jak doufám budou následovat.

 52. Diskusia ma zaujala, aj pobavila a aj zmiatla. Uvítal by som porovnávacie testy nafilmovať a zavesiť na youtube, kde by bolo možné stroje vidieť aj počuť pri rovnakých pracovných záťažiach v podobnom štýle: https://www.youtube.com/watch?v=br2AsH9yEtE Žiaľ dnes tzv. „efektivita“ žalostne ubíja kvalitu na všetkých frontoch. Nie je kov ako kov, nie je plast ako plast, nie je jablko ako jablko… Ba ani € nie je ako €. Prajem všetkým veľa dobrých a zdravých poctivých pochúťok, z poctivých nedegradovaných surovín bez konzervantov, chuťových náhrad a imitácií… Nebudte ako ja a nekupujte krásne jablká, čo nechutia ako jablká, krásne rajčiny, čo nechutia ako rajčiny, krásne ruže, čo nevoňajú ako ruže… Zatiaľ neviem akého robota si mám vybrať. Zaujímalo by ma ako by tu prezentované roboty zvládli napríklad nastrúhanie 10kg orechov.

 53. POZOR NA RECENZE! VĚTŠINA JE ZMANIPULOVÁNA ZEJMÉNA POKUD SE JEDNÁ O VÝROBKY
  MADE IN U.S.A., HOLT JSOU TROCHU PŘED NÁMI A VĚDÍ JAK NA PROSTOU LIDSKOU PSYCHIKU.

  TAKÉ JSEM SE NECHAL NAPÁLIT NA TISKÁRNĚ HP – PODOBNÉ SKVĚLÉ RECENZE, NO PROSTĚ
  TEN VÝROBEK JSEM MUSEL MÍT – JEDNOU ZAPLATÍŠ A PAK TI AMERIČANÉ UKÁŽOU JAKÝ JSI
  NAIVNÍ HŇUP.

  DEJTE NA DOPORUČENÍ KAMARÁDŮ, ZNÁMÝCH ATD., ROZHODNĚ NE RECENZE Z INTERNETU.

 54. No vidím, že češi jsou opavdu znalci všeho a jsou naprosto zasvěceni do aktuální situace pro objektivní vyjádření. Po diskuzích na Novinky.cz a pod. mi přijde zbytečné řešit a konfrontovat příspěvky diskuze. Kdo chce jen remcat, remcá.
  Od kuchařinky bych ale rád věděl, jestli bude recenzovat i roboty a zařízení v nějaké nižší cenové kategorii, ovšem s kvalitou podobnou poloprofi / profi vybavení. Prostě něco pro domácí fanoušky občasného vaření.
  Děkuji

 55. Mám robot už druhým rokem a patří mezi nejpoužívanějšího pomocníka u nás doma. Je pravda , že je dražší, ale nedá se to s jiným robotem vůbec srovnat. Žádná elektronika, perfektně zpracovaný, vysoká výdrž, a ta váha. Kam se hrabou roboty z plastu, ale pokud ho nevyzkoušíte, tak nepoznáte rozdíl. Radost s ním pracovat, co se týká příslušenství tak mlýnek na maso a zmrzlinovač super věcičky. Já mu uděluji 1*****.

 56. Koupil jsem nový Eta Gratus,ale v Německu za 149 Euro pod názvem Kuchenmaschine STUDIO s tříletou zárukou.
  Mám ho již 3 roky a jsem s nim spokojen. Tady je vidět,jak nás naši obchodníci okrádají.Zřejmě to není vůbec výrobek ETA,ale oni jej koupí v Německu za 149 Euro,možná i méně,dají tam svoji značku a pak 10 000 prodávají.
  Takto se vydělávají peníze.

 57. …asi před rokem jsem řešila stejnou otázku Kenwood nebo KitchenAid u mě zvítězil KitchenAid už jen ten úžasný
  design!!!!!……celou dobu ve mně ,ale hlodal červíček pochybnosti,jestli jsem neulítla jen na vzhledu aKenwood neumí něco líp,teď jsem ráda ,že mám jasno!KitchenAid je nej….nej..nej.., jsem s ním velmi spokojená a té investice nelituji.
  de

 58. Doporučoval bych hlavně zjistit ceny příslušenství a náhradních dílů. Mám Kenwooda KM266 a např. nový nůž do masomlýnku AT261 stojí 626 Kč. Kdybych měl Etu, dal bych za nový nůž 59 Kč a sehnal bych ho všude. Pokud si robotem člověk nevydělává, příp. není nějak nadstandardně finančně zabezpečen, měl by si hlídat i tyhle aspekty. Dávat pak za kdejaké ozubené kolečko nebo pacičku stovky až tisíce nemusí být nejpříjemnější, zvláště s vědomím, že u jiných značek ty díly mohou být o jeden až dva řády lacinější.

  • Kitchen Aid máme již čtrnáctým rokem a za tu dobu skutečně nelenil! Ani si neodvažuji představit tu horu těsta, kteru zpracoval. Je to ale minimálně 500kg ročně. Jediné, co se za tu dobu muselo vyměnit byly uhlíky. Tak jsme to poslali prodejci a i se seřízením to bylo kolem 800Kč. Pro mne a všechny naše známé je volba naprosto jasná. KA je nekomprmisní dříč!

 59. Etu mame viac ako rok: na prvy pohlad sme z nej boli bez seba.. krasny kus zeleza .. sice „zeleza“. hned po omakani sme videli ze zelezo nieje to co by malo ale sak predsa ETA… uz davno sa pouzivala v rodinach. klasika znacka. to nemoze byt zle!! ci moze?
  Prednedavnom nam tento skvely „pomocnik“ len tak vypovedal z nicoho nic sluzbu.. jednoducho nic. nesiel.
  zacal asi reklamacny kolotoc.
  Zo servisu je uz doma, ale ja ho tam s radostou odnesiem. a preco? lebo je to cele ZLE!!!
  po zapnuti na prvej rychlosti siel hned naplno a potom vyslahol z neho plamen.
  ako dakujem pekne, ale nepotrebujem aby dakoho zahlusil divny kus dajakeho akoze „zeleza“.
  a ked teraz vidim ako sa predava a pod akou znackou v DE tak mi je na .. no zle mi je.

  ja osobne som znacke ETA veril, ale po tomto uz asi nie, preco davam slovko asi..no neverim jej uz. a skoda len toho ze sme dokupili aj nadstavce na cestoviny..

 60. Zakoupila jsem Eta Gratus Max v Datartu, sleva byla na všechny roboty, které tam stály i Kenwood, prodavač původním povoláním kuchař nám jednoznačně doporučil Etu Gratus, testují všechny roboty a protože mu bylo jedno, který prodal věřím mu. ten americký tam nebyl, ale stejně bych si ho nekoupila, protože je předražený a věřím, že mi Eta to těsto na chleba dobře uhněte.

 61. Děkuji za tento test, hodně mi pomohl ve výběru. Peču hodně a plastové roboty už jsem spálila dva. KA je nádherný , ale bohužel pro mne moc drahý. Nechcete otestovat Electrolux EKM 4000 ? Přijde mi parametry podobný s KA, celokovový i s převody a je o 10tis levnější. Hledala jsem recenze ,ale u nás ho asi nikdo nekupuje, na německých stránkách jsem našla jen chválu a byl právě přirovnáván k KA. Těším se na další vaše zkušenosti.

 62. Dobrý den, chtěla bych se jen zeptat ohledně názvů a barev. Prohlížela jsem několik recenzí a porovnání jednotlivých přístrojů od značky Kitchenaid na youtube, ebay a různých zahraničních servrech a stále mi nesedí názvy přístrojů. Zdá se mi, že uvádíte špatné názvy, jelikož velký robot s pákou (který nemá vyklápěcí hlavu a stal se ze zcela pochopitelných důvodů Vaším favoritem) – je všude uváděný jako Kitchenaid Professional 600 nebo Professional 5 plus. Zatímco ten menší model s vyklápěcí hlavou (o něco lehčí a o něco nižší výkon) je Kitchenaid Artisan nebo Kitchenaid Classic (nejslabší verze motoru). Vzhledem k tomu, že momentálně plánuji zakoupení Artisanu (čili silnější verze menšího stroje), chtěla bych se zeptat, zda ten menší Kitchenaid který jste testovala, byl Artisan nebo Classic? A také by mě zajímalo, zda byste mi mohla sdělit název jeho barvy – vzorník barev na stránkách klame a já zbožňuji přesně tuhle mentolovou barvu :) Předpokládám, že je to Ice Blue, ale stále si nejsem jistá. Předem děkuji za odpověď :)

 63. Dobrý den, nechci zde vzbuzovat nějaké vášně a negativní reakce, takže předem píšu, ať si každý udělá úsudek sám. Každý, kdo zde zvládne napsat komentář, zvládne najít na netu dostatek informací, aby si ty základní roboty zvládl porovnat sám. Před nedávnem jsem se rozhodl pořídit domácího robota, právě na zpracování náročnějších těst na chleba, pizzu a další… Tuto recenzi jsem si samozřejmě též přečetl a nebudu nikomu nic nalhávat, je ta recenze trochu zaujatá a paní určitě nikdy nebude psát profi recenze domácích spotřebičů, nicméně v základních bodech, když si odmyslíte ten podbarvený komentář, má pravdu… Mě definitivně dostala videa na youtube, kde můžete testy robotů vidět, ale především i slyšet. Když jsem viděl jak na stole rajtuje docela dost drahý Kenwood, jak se trápí s bílkem levnější Bosh, jak se skoro zakouřilo z různých no-name strojů, jak neskutečně hlučný je Bosh Mum téměř za stejnou cenu Kitchenaid 150 Aristan a jak je zrovna tento tichý a přitom zvládne na co si vzpomenete, moje volba byla jasná… To že je drahý, o tom není pochyb, ovšem za tím stojí především naši prodejci, kteří neví, kam až by tu cenu vyšroubovali… Takže e-bay a objednávka v elektru v rámci evropské unie (pak už neplatíte clo, které už jednou bylo zaplacené v členské zemi) a i s dopravou jsem pořídil fungl nový stroj téměř o 5.tis levněji… To už je znát.

 64. mám Eta gratus,jsem s ní moc spokojená,peču dorty ,chleby a jiné již několik let ,takže nějaké roboty již ozkoušené mám. Zatím mě Eta nezklamala,jen je trochu větší a nevejde se mi na linku,takže jí musím dávat na okenní parapet asi o 30 cm výš,než je kuchyňská linka a můžu říct ,že to je docela dřina. Takže nevím,kde jste sebrala,že je plastový. Bílky i šlehačku mi ušlehá krásně,je pravda že nešlehám jeden bílek nebo trochu šlehačky. Na to by mi stačil i ruční šlehač. Ale já si Etu Gratus koupila právě proto,že zvládne větší množství hmoty. a i přes to,že peču hodně často a docela velké dorty,nejsem ochotná dávat 25 tisíc za robota,který dokáže ušlehat 1 bílek :). Navíc jen s jednou metlou a hákem. samozřejmě,pokud na to někdo má,ať si tak drahého robota na šlehání a hnětení koupí,já jsem si ke Gratusu dokoupila mlýnek na mák a masořezku,takže teď mám všechny přístroje které v kuchyni potřebuju.

 65. Zdravím všechny, opravdu bych zapochyboval o věrohodnosti testu. Především proto, že ten KA je italský výrobek a ne americký! (znám přímo lidi z marketingu KA). Je pravda, že KA je trošku „Ferrari“ mezi domácími spotřebiči, ale výroba probíhá stejně na východě… Máme doma ETU gratus max a manželka s ní péče takřka profesionálně a nemůže si ji vynachválit. A je opravdu kovová. Nedalo mi to a už jsem šrouboval… Já s ní plním klobásky a jde to skvele! Takže věc názoru, nebo možná peněz… Hlavně spotřebiče nedoporučuji objednávat ze států, protože tam mají 110V!

 66. Tak toto je snad nejdele trvajici diskuse, na kterou jsem kdy narazila. Precetla jsem ji od A do Z a udelala si trochu jasno. Ale ne zase zcela, protoze se rozhoduji prave mezi temito 3 vyrobky-znackami a stale nevim. Normalne se v komentarich nevyjadruji, ale ted mi to neda. Byla jsem uz rozhodnuta pro ETU GRATUS. Navstivila jsem nekolik prodejen v Praze i na Vysocine a videla dohromady zhruba 5 typu Ety Gratus a musim dat za pravdu Kucharince, ze nektere byly plastove. Netvrdim celoplastove, ale vrchni kryt byl z plastu. Vevnitr jsou prevody udajne celokovove, ale co ja vim, dovnitr nikdo nevidi. Hlavne tam nejsou jen prevodova kola, ale i remeny, ktere se vam mohou jednoduse pretrhnout. A minimalne jeden remen tam je, nebot jsem ho videla na obrazku, ktery propaguje dlouhou zaruku. Mam cerstvou zkusenost s Pekarnou Eta Duplica Vital, kterou jsem kupovala za 4 tisice a byla udajne jedna z nejlepsich. Chvili po zaruce se mi prestal tocit jeden hak a jelikoz zijeme v Cine, pekarnu jsem se snazila rozebrat, vadnou soucast vyndat, v CR si ji koupit a opravit sama. Bohuzel pekarna je konstruovana tak, ze se do ni nikdo krome servisaka nedostane, jsou potreba specialni klice a naradi. Rozdelala jsem ji pouze tak, ze jsem videla, ze jeden remen je prervany, ale neslo se k nemu dostat. Musela jsem tedy tu tezkou pekarnu radne zabalit a vzit do letadla. Dala jsem ji do servisu Ety, rekli mi, ze je prervany remen, vymena, vycalala jsem 1200 Kc za jeden pitomy gumovy remen a za tyden ji povlecu zpatky. Jsem opravdu vytocena. Take chci poukazat na to, ze to, jak pracuje robot prvnich par mesicu po koupi a je s nim velka spokojenost, je sice moc fajn, ale me jako spotrebitele zajima hodne i to, jak to s nim bude za 5, 10 let a jestli budu muset mezitim resit servis atd. Mam doma hodne spotrebicu a osobne me vytaci, kdyz musim resit nejakou opravu. Nastesti jsem vetsinu z nich kupovala pred 15-20 lety (treba varnou konvici mam 22 let), takze tyto stare jsem zatim resit nemusela. (Dokonce i servisak, ktery prisel kvuli nove mycce, mi radil, at ty stare spotrebice opatruji jako oko v hlave.) A Eta Gratus se zas tak moc dlouho nevyrabi a tudiz nevim, jestli muze slouzit i pres 10 let. Moje nedavna zkusenost s pekarnou me od Ety dost odrazuje. Nejsem totiz konzumni typ a rada bych mela robota treba 20 let. A nezajima me, jestli si za ten rozdil ceny muzu koupit 2, 3nebo 4 jine. Nechci. A co se tyce Kenwood, maji takove mnozstvi typu, ze se v tom po tydnu hledani na internetu a navsteve znackove prodejny (kde mi napriklad tvrdili, ze je to italska znacka a vse vyrabeno v Italii) stale nevyznam. Takze komentare typu: muj domaci Kenwood mi usleha bez problemu jeden bilek vubec neberu. Kucharinka testovala jeden konkretni robot Kenwood, ktery se mozna vubec nepovedl.

 67. Madam – Evo, za mne je už více jek 13 let jednoznačným favoritem KitchenAid. I když jsem si pročetl celou tuto diskuzi, nikde jsem nenarazil na nějakou zápornou zkušenost s KA, pouze snad jeho pořizovací cena. Nejsem placený touto ani jinou firmou, jsem OSVČ a plně vás chápu s tím, že nechcete ztrácet čas opravami a vyřizováním reklamací. Ani nedokážu spočítat čas, který jsem já strávil vyřizováním všech těch raklamací u přístrojů, které máme doma. A to už nemluvím o nervech, zklamání, pocitu beznaděje a vzteku. Proto zde mohu z mých zkušeností s klidným svědomím říci, že pokud robot do kuchyně, potom Kitchen Aid, pokud ruční šlehač, tak Bosch, Kanwood, Elektrolux nebo také Kitchen Aid, pokud kamna, potom Jotul, pokud pračku, tak Miele nebo Nord Line, pokud televizi, tak Sharp nebo Panasonic….vždy záleží na tom, jak to chceme používat a jakou zátěž tomu dáme. A jestli kdo má čas vyřizovat reklamace, tak ať si kupuje to, co mu doporučují v televizi.

 68. Pěkně sepsáno. Kitchenaid je právem nekorunovaným králem mezi domácími kuchyňskými roboty. Vyjímá se snad v každé kuchyni, ale proč píšu – trošku nesouhlasím s těmi plastovými věcmi. Ano Eta má některé příslušenství plastové – např. mlýnek na mák, ale určitě nejde napsat, že se jedná o plasťák. Ty důležité věci jsou kovové. A něž mě někdo osočí, že jsem o Ety, ne nejsem – roboty bych seřadil naprosto stejně jako kuchařinka – a to mi jich v recenzích už prošlo mnohem více.

 69. Dobrý den,
  nevím jestli už se tady někdo neptal, ale zkusím to. Zajímalo by mě, jaký odstín menšího modelu KA jste prosím testovala? Fotky jednotlivé barvy velmi zkreslují a odstíny Pistachio a Ice blue vypadají na monitoru velmi podobně. Pokud byste si vzpomněla, budu moc vděčná za odpověď. Líbí se mi právě ten Váš odstín.
  Děkuji za krásnou recenzi, která mi pomohla v rozhodování.
  S pozdravem Michaela V.

 70. Zdravím, narazila jsem náhodou na toto hodnocení. Vlastnila jsem skříňkovou Etu, vydržela dlouhá léta, po stěhování do nového bytu se nehodila, bala v rodině zděděna a sloužila další léta. Následoval Moulinex, ten odešel do kytek po třech létech. Rozmýšlela jsem mezi Kitchen Aid a robotem Eta Gratus. Protože jsem nutně potřebovala masořezku a jiné příslušenstvi-zvitězil.
  Nyní moje hodnoceni-po záruce se ohnula nasazovací tyčka háku na hnětení a dalším rokem odešla řídící jednotka-nelze volit rychlost pohonu. Takže moje národnostní čest vlastnit český výrobek – padla, již nikdy. Opravy lze uplatnit pouze v Praze, pokud bude cena opravy vyšši než dva tisíce-zavolají. Oprava nebude, protože ta cena bude sakra vyšší. Kdo bude mít zájem, za odvoz je robot Eta Gratus zdarma. Příslušenství prodám. Koupíme ten menší Kitchen Aid. Díky bože, že jsem narazila na tyto stránky. Díky autorce.

 71. Robot je opravdu bytelný, nicméně se trochu trápí při hnětení kynutého těsta ( z necelého kila mouky) a sklopné rameno se lehce kýve v bantu. V návodu píšou že se může zahřívat a není to na závadu, tak ho nechávám jet. Hákem zvládne i linecké ze 2 dávek. Bohužel mlýnek na maso má plastového šneka i plastový plášť, a odšťavňovač na ovoce taky. Maso je třeba dávat do mlýnku opravdu po kostičkách, jinak nic neumelete. Na mletí srouhanky z celých rohlíků můžete zapomenout, má úzký prostor na to, abyste tam nacpali rohlík a navíc rohlík do mlýnku nemůžete zatlačit. Plastový kryt je velmi křehký, a nesedí. Měla jsem strach, že kvůli velikosti mísy nenašlehá bílky ze dvou vajec, ale v pohodě, sníh je jak beton. Prodejce na výstavišti mi tvrdil že je to made in USA, no nicméně třeba mísa je vyrobena v Korei. Má velké množství doplnků, jako třeba lis na těstoviny a mlýnek na obilí, ale jestli i ten bude plastový tak nevím…Mlýnek na ovoce vyzkouším v létě a pak napíšu
  Zdroj:
  http://kuchynske-roboty.heureka.cz/kitchenaid-5ksm150/recenze/?review=3813002#u3813002

 72. Nedá mi to, a podělím se o čerstvou zkušenost s KA. Deset let jsme používali Bosch MUM4 Nedávno po pečlivém prostudování všech možných recenzí včetně této jsme pořídili KA Artisan. Byla jsem přesvědčena, že nic lepšího jsem si pořídit nemohla. První ho zkoušel manžel, když se rozhodl, že těsto na palačinky bude od ted míchat robot. Vrátila jsem se domů a už ve dveřích mi oznamoval, že palačinky ten robot nezvladá. Prohlásila jsem, že je to blbost a vzala vše do svých rukou s myšlenkou, že to určite udělal nějak špatně. Bohužel ani mně se palačinkové těsto z půl litru mléka nepodařilo. Na dně mísy zustala rozmočená mouka a nahoře tekutina. No nic neztrácela jsem víru, že mám nejlepšího robota pod sluncem, dle návodu jsme snížili metly těsně nad mísu, což bohužel nepomohlo. Nevadí, kvůli palačinkám jsem robota nechtěla, ty stejně odjakživa míchám ručně. Druhý den, jsme zadělali těsto na pizzu. To bylo v pořádku. Umíchalo se stejně dobře jako ve starém robotu. Jen mi trochu vadilo, že přes tu velikou hlavu se do mísy špatně přidávájí suroviny, je opravdu potřeba použít kryt mísy s násypkou, který je ovšem velice nestabilní, při lehkém dotyku se na míse posune a nedrží dále na svém místě. Navíc otvor pro sypání surovin je tak veliký, že skrz z něj řídké těsto cáká ven. I tak nadále přetrvával optimismus a vrhla jsem se na kynutý koláč. Těsto opět v pohodě. Sníh ze dvou bílků perfektní. Následovaly manželovo narozeniny, s dětmi jsme se rozhodli, že místo dortu upečeme chodský koláč. Dali jsme suroviny do mísy, nasadili hák, pustili robota a šli chystat nádivky. Jaké překvapení, když jsme po nějaké době zjistili, že na dně zůstává spousta mouky a hněte se jen vrchní část a že poslední kostička zbylého změklého másla ze motá stále dokola a nikdy se neprohněte. Tak jsem vyndala mísu, mouku ze spoda trochu zapracovala, kostičku másla rozmáčkla a znova pustila robot. Po chvíli se vše opakovalo a ja zase promíchávala těsto, aby se další část mouky zespoda zapracovala. To se opakovalo ještě jednou. Pak mi došla trpělivost, těsto jsem přendala do starého bosche, kde se během pár minut dohladka uhnětlo tak jako pokaždé. Mé nadšení vystřídalo zklamání. Uznávám, že jsem nepostupovala podle návodu, nevystřídala několi nástavců a všechny suroviny dala do robota najednou a ne po třetinách tekuté a sypké. Ale takto to s Boschem dělám vždy a těsto vždy uhněte a nechci na tom nic měnit. Robota mám pro to, aby pracoval beze mě a já se mohla věnovat něčemu jinému a ne abych u něj stála a obskakovala ho ušpinila dalších deset nádob okolo. To už si to těsto mohu uhnětat sama!!!

  Po bádání, kde je zakopaný pes, jsme došli k názoru, že KA ma hnětací hák 2D a umístěný kolmo k hlavě robota. Sice se točí jak dokola tak okolo své osy, ale chybí tomu 3D pohyb. Takže je to stále spíše míchání, než-li hnětení. Bosch má hák šikmo k hlavě a ještě je prohnutý tak, že je 3D. Když Bosch hněte těsto připomíná to přesně ten pohyb, který mě babička učila jako malou holku.

  Jinak je KA neuvěřitelně tichý a stabilní též, což se o Boschi říct nedá.

 73. Ja tomu nerozumim. Jak muze 300wattovy kitchen aid zvladat testo a bikky lepe nez 1000(ci vice) wattovy kenwood chef, ktery ma take celokovove telo a ma mit i kovove vnitrky. Nejdriv jsou koupila Bosch MUM 5, ale asi je to vadny kus a pri vysokych otackach mi silne piska, jinak testo na blp chleba mi hazi na strany a musim furt seskrabovat. Budu ho vracet a ted se rozhoduji co dal, jestli zňovu bosch snad lepsi kousek nebo kenwood kmix nebo vyssi radu chef – dost me zarazila tato recenze.

 74. po hledání na internetu jsem došla k závěru, že se jedná velký placený test robotů. A vyhraje ten kdo platí.
  Zde zasílám obdobný srovnávací test, který platil někdo jiný a vyhrál někdo jiný -http://www.charlotteskitchendiary.com/2012/04/16/granary-bread-kenwood-vs-kitchen-aid/

  a tady reakce uživatelů na youtube:
  rob bpřed 7 měsíci
  KitchenAid SUCKS! ..failed after 3 months ..my kenwood is STILL going strong after 17 years and counting !
  Odpovědět

  Jason Lightollerpřed 1 rokem
  +goinghome I also had a Kitchenaid – after two years I finally got it out of my hair and gave it away. There is no comparison in performance between the KA and the Kenwood – none.
  Odpovědět
  goinghome
  goinghomepřed 1 rokem
  +Jason Lightoller
  Hello Jason – Yes, its hard to imagine how bad the KitchenAid mixers are. Admittedly they look like a real good mixer but the internals really let them down.
  goinghomepřed 1 rokem
  I had a KitchenAid once – once was enough – NEVER AGAIN. They are one almighty piece of junk.

 75. Tak se také podělím se svou troškou do mlýna. Mám Kitchen Aid asi rok a tudíž mohu zodpovědně říct, že je to předražený šunt. Tuto recenzi považuji za zcela účelovou, bohužel jsem to nevěděl, když jsem ho kupoval. Ten motor je prostě slabý, jednoduše 300W vs 1700W je znát a KA si o tom může dělat marketing jaký chce. Když je puštěný déle, tak se tak zahřeje, že se ho nedá ani dotknout. Mám k němu spoustu příslušenství a většina je totálně k ničemu. Opravdu neskutečný šmejd. Ten základ je prostě jen planetární metla a ta funguje všude skoro stejně. A i kdyby byla Eta nebo Kenwood celý z plastu, tak věřím, že bude fungovat lépe. Kitchen Aid evidentně staví marketing na tom, že je celý kovový, to ale samo o sobě vůbec nic neznamená. Na plastu není nic špatného, pokud je to kvalitní plast a na správném místě.
  KA nikdy více.

 76. Kúpil som nedávno Kitchen Aid Professional 600 6QT (575W) presne KP26M1XPM z USA, trafo z 220 na 110V a som spokojný. Skúsil som spraviť 2,5kg kváskový chleba. Cesto takmer vypadlo z nádoby, ale bolo vymiesené úplne super a do veľmi tuhej konzistencie. Nechcem naznačiť, že stroj ani nevedel, to nie, ale spravil, čo mal. Bol horúci, ale pracoval dokiaľ bolo treba. Stál ma 1/3 ceny na SK a to aj s dopravou a preclením v porovnaní s najbližším EU modelom, ktorý má uvádzaný výkon 525W.
  Priznám sa, že ľutujem jedine to, že som pred ním kúpil nejaký 700W Rhonson, ktorý zastavil po 3min pri ani nie polovičnej náplni.
  A vadí mi cenová politika KA v EU a hlavne SK!

 77. Velmi pěkná a objektivní recenze, paní Novotná. Všechna čest, takhle by to mělo vypadat. Takových by mělo být na internetu více :-) Mrzí mě, že jsem ji nenašel dřív. Určitě bych od vás čerpal informace. Sám totiž podobné recenze v práci píši (dokonce i přímo o kuchyňských robotech). Ostatně, budu velmi rád, když se podíváte na tento můj článek: https://vas-pomocnik.cz/kuchynske-roboty/, dáte si práci ho přečíst a sdělíte mi svůj názor – hodně by mě to posunulo vpřed, je totiž vidět, že se opravdu vyznáte, víc než já. Už tak jsem si všiml některých drobností, které je třeba opravit, Vaše rady by pro mě ale měly cenu zlata. Děkuji, budu si Vašeho času velmi vážit :-)

Leave A Reply

Navigate