Test – kuchyňské metly a metličky

Záměrně jsem si pro první větší test vybrala něco tak zdánlivě banálního, jako jsou šlehací metly. Zní to opravdu šíleně, já vím. Ale i na tak drobných a na první pohled nedůležitých věcech můžete zjistit, že v kuchyni je to taky o tom držet v ruce něco kvalitního.

Práce jde líp od ruky, neperete se s něčím co nefunguje, ale naopak. Vaření Vás bude najednou víc bavit.

Původně jsem chtěla dělat majonézu, ano, při ní člověk opravdu zjistí, co se jak šlehá nebo nešlehá, ale nakonec jsem zvolila „jen“ klasickou smetanu ke šlehání. Přiznejte se, kdo z vás si dělá domácí majonézu?

Ale ušlehat si takovou domácí šlehačku předčí ten nechutnej margarín ve spreji snad tisíckrát! A s kvalitní metličkou, to bude raz dva :) Totéž platí i pro bílky! Nejde Vám našlehat sníh? A nemáte prostě jenom špatnou metlu?

Při testu sem použila i pár stěrek a jedna z nich to nepřežila vůbec. Použitá jednou. Předesílám, že celkem známá značka :). Nevím ještě pořád, zda jen chválit nebo i rovnou říct co nestálo za nic.

IMG_8525

Rozhodně Vám ale řeknu, jak vybrat, podle čeho se řídit a taky to, které výrobky z těch co jsem měla v ruce za něco stály.

Tolik už asi k úvodu. Jdeme na to …

Není metla jako metla

V ruce jsem měla 6 klasických a 4 „nestandardní“ metličky. Vybírala jsem z dražších značek, ale i z úplně obyčejných. Nejdražší stála 637 Kč a nejlevnější 87 Kč.

Kdo chce šetřit, ten prodělá. Ve většině případů totiž platí, že levné věci nevydrží déle jak tři použití a už vůbec po nich nechtějte, aby vydržely mytí v myčce. Takže buď si třikrát koupíte něco levnější, nebo půjdete a koupíte si kvalitní věc hned.

Metličky se liší dokonce i tím, jak rychle šlehají.  No jasně, to je přece zásadní kritérium, jak rychle a jak moc bude ta šlehačka našlehaná.

IMG_8598

Jak vybírat metličku

Vejdete do obchodu s domácími potřebami a na výběr budete mít několik metliček.

  • Musí pružit, ale ne zase moc, pokud jednotlivé pružinky nebudou držet tvar, tak budou příliš lítat okolo. Pružinky k sobě nikdy nesmí být napevno přidělané, protože pak bude fungovat metlička mnohem hůř.
  • Vybírejte podle toho zda máte teflonové nádobí nebo ne. Pokud ano, vybírejte silikonové metličky.
  • Velikost – metlička nesmí být zbytečně moc velká. Jen tak, aby se vešla i do menší misky
  • Váha – pokud je celá plastová a příliš lehká, nedrží se dobře v ruce a budete mít pocit, že vám každou chvíli vypadne někam do prostoru – vybírejte stabilnější trochu těžší metličky

Taková drobnost a tolik věcí, že?

IMG_8605

Pokud tedy nechcete trávit čas vybíráním kvalitní metličky otestovala jsem některé za vás:

  1. Metličku z Polska s názvem Trepaczka kuchnia – 87 kč
  2. Metličku z Ikea – 79 kč
  3. Silikonovou metličku zn. Kaiserflex RED – 346 korun
  4. Šlehací metlu značky WMF – Black Line velikost 30 cm – 319 kč
  5. Šlehací metlu zn. WMF – celoplastová metlička 28 cm – 389 kč
  6. Metlu zn. EVA solo, řada Eva trio, 30cm  – 637 kč

1. Polská metlička byla naprosto nepružná, takže nešlehala vůbec. S tou jsem začala a taky jsem ji hodně rychle hodila za hlavu. Později do koše, protože v myčce povolilo lepidlo a metlička se mi začla skoro rozpadat :)

2. Metlička z Ikea je velká, má dost širokou rukojeť a špatně se mi držela. Nevešla se mi do menší misky, ale to nepovažuji za problém. Spíše určitě vybírejte metličky kolem 28 – 30 cm. Je to taková univerzální velikost.

3. Metlička Kaiserflex byla na můj vkus až moc pružná. Šlehačka stříkala všude okolo. Důležité je vybrat právě přesný poměř pružnosti a pevnosti. Rukojeť zbytečně tlustá a měkká. http://www.kulina.cz/silikonova-slehaci-metla-velka-kaiserflex-red-kaiser/d-73630/

4. Tahle metlička byla rozhodně nejlepší. Pevná, krásně pružila, skvěle se držela v ruce a krásně šlehala. Tu jsem si nechala po ruce pro další práci. Je ale kovová, takže pokud máte teflonové nádobí není úplně ideální. http://www.kulina.cz/slehaci-metla-30-cm-black-line-wmf/d-71093/

5. Celoplastová metlička od WMF byla až moc lehká, zdálo se mi, že se s ní šleha o něco hůř než s tou předchozí, takže neplatí pravidlo, čím lehčí tím lepší. http://www.kulina.cz/slehaci-metla-plastova-28-cm-black-line-wmf/d-71094/

6. Druhá nejlepší metlička. Vhodná i pro teflonové pánve, hrnce a pod. Cena je sice vyšší, ale kvalita odpovídá. K tomu vypadá perfektně. http://www.kulina.cz/metla-nerezova-ocel-silikon-30-cm-eva-trio-eva-solo/d-79289/

IMG_8587

Série nestandartních metliček – k čemu vlastně jsou tyhle zvláštní metly?

Když se mi dostaly do ruky metly, které se přiznám nedržela v ruce nikdy předtím a byla pro mě vůbec záhada k čemu jsou, přiznám se, trochu jsem se děsila co stím budu dělat.

Dneska jsou běžnou součástí mojí kuchyně a některé z nich jsem si zamilovala.

Perfektní pro šlehání hustšího těsta s mouknou např na lívance, palačinky atd. Kuličky se postarají o tom, že v těstu nezůstane žádná hrudka. Tuhle metličku rozhodně doporučuji, je opravdu skvělá.

Metlička vhodná k přípravě omáček k masu nebo bešamelu. Na plocho krásně šlehá v menším hrnci, rendlíku nebo pánvičce.

Perfektní pro krémy  na koláče a vajíčka. Tvar soudku dostává do směsi mnohem víc vzduchu. Žloutky byly napěněné jednou tak rychlejí než běžnou metlou. Nehodí se ale na všechno. Oceníte spíš pokud děláte hodně dorty a moučníky.

Děláte často řízky? To byste si řekli, že tahle metlička není třeba, že to zvládnete vidličkou. Ano ano, pravda, ale touhle metličkou to budete dělat vteřinu! Navíc s ní dostanete do vajíčka víc vzduchu a budete čubrnět, jak řízky budou křupat :)

 

Takže za mě si pořiďte jednu opravdu kvalitní klasickou metličku, k tomu metličku s kuličkami a spirálovitou metlu na omáčky a budete maximálně spokojení. Ušetříte kvanta času a ještě se naučíte využívat něčeho, o čem jste doposud třeba neměli ani páru!

IMG_8526

Ještě bych chtěla poděkovat internetovému obchodu Kulina.cz za vypujčení některých metliček :) Nehledejte za tím reklamu, dohodli jsme se společně, že budu opravdu přísná a objektivní :)

Chcete abych za Vás něco otestovala? Napište mi to třeba na Facebooku.

 

 

 

 

 

 

Leave A Reply

Navigate